o ECEM

ECEM powstało dzięki aktywności i zaangażowaniu wielu osób związanych z wrocławskim dziennikarstwem. Założycielami ECEM byli:
prof. dr hab. Aleksander Woźny
Katarzyna Kopecka-Piech
Tomasz Król
Katarzyna Szreder
Aleksandra Piasecka
Agata Syposz
Łukasz Piech
Grzegorz Król
Dominik Rudnicki
Wojciech Rynkiewicz


Stowarzyszenie Europejskie Centrum Edukacji Medialnej zostało zarejestrowane formalnie 25.05.2006r. Jednak swą działalność jako grupa nieformalna rozpoczęliśmy rok wcześniej.
Od marca 2005r. przygotowywaliśmy, a następnie sfinalizowaliśmy II Międzynarodowy Festiwal Mediów we Wrocławiu. Projekt II MFM był realizowany pod kierunkiem prof. Aleksandra Woźnego i pod szyldem Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane kwotą blisko 3000 $ przez Fundację Batorego.



Festiwal składał się z kilku etapów: warsztatów z udziałem dziennikarzy białoruskich i ukraińskich organizowanych wspólnie z Kolegium Europy Wschodniej, sympozjum naukowego z udziałem gości z zagranicy (m.in. Pawła Mażejki) oraz wystawy „Niezależne wydawnictwa Zagłębia Miedziowego z lat 80. w prezentacjach studentów dziennikarstwa Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego” (w Ośrodku Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie). Festiwalowi towarzyszyły również konferencje prasowe, projekcje, relacje medialne (w tym w reportaż w TVP3).

Ideę organizacji warsztatów (jednak dla odmiennej grupy uczestników) kontynuowaliśmy w marcu 2006r. Wówczas przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy pierwsze, testowe warsztaty w Liceum Ogólnokształcącym im. Iwaszkiewicza w Namysłowie. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem i żywą reakcją uczniów, dlatego postanowiliśmy kontynuować nasze przedsięwzięcie i podjąć się formalnej rejestracji organizacji.

W roku 2007 przeprowadziliśmy cykl warsztatów z edukacji medialnej w Liceum Ogólnokształcącym im. Mickiewicza w Górze Śląskiej. Uzyskaliśmy wsparcie sponsora (EkoCykl Organizacja Odzysku). Program warsztatów obejmował takie zajęcia, jak autoprezentacja, kreatywność, zajęcia fotograficzne, multimedialne i internetowe oraz kulturalne - przybliżające akademickie miasto Wrocław.

Obecnie zdecydowaliśmy się na wyrównywanie szans w innym obszarze i przybliżanie problematyki niepełnosprawnych w mediach, dlatego wraz z Instytutem DiKS UWr organizujemy warsztaty dla studentów prowadzone przez niepełnosprawnych dziennikarzy. Kontynuujemy również cykle warsztatów dla dolnośląskiej młodzieży.